Türkçe

HİDROSEL

Hidrosel (Testis Torbasında Sıvı Birikmesi) Nedir?

Hidrosel, testis etrafında yer alan koruyucu tabaklar arasında normalde az miktarda bulunan sıvı miktarının artması ile ortaya çıkan duruma verilen isimdir.

 

Hidrosel Neden Olur?

İki nedene bağlı olarak gelişir:

  • Birincil hidrosel: Doğum esnasında testis inişini sağlayan yolun açık kalması sonucu karın ile skortum arası ilişkinin devam etmesi ve karın içindeki sıvının skrotum içine akışı ile ortaya çıkar. Bu olgularda fıtık da eşlik edebilir.
  • İkincil hidrosel: Normalde az miktarda bulunan sıvının çeşitli nedenlerle salınım veya emilimindeki bozulmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Enfeksiyon, yaralanma ve çarpma, testisin kendi damar yapısı etrafında dönmesi (testis torsiyonu), varikosel ameliyatı, tümörler gibi ek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkar.
Hidrosel

 

Hidrosel Ne Sıklıkla İzlenir?

Yeni doğan döneminde %84-90; yetişkinlerde ise %20 oranında görülür. Erken doğum bebeklerde ve 50 yaş üzerinde daha sıklıkla izlenir.

Hidrosel Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı muayene ile rahatlıkla konulabilir. Düzgün, sert, pürüzsüz bir skrotum yapısı vardır. Karanlık bir adet skrotuma ışık tutularak gölgenin arka taraftan izlenmesi son derece önemli bir bulgudur.

Hidrosel

Şekil: Hidroselin şematik görünümü

Hidrosel Tanısında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hidrosel skrotumda kitle oluşturduğu için testiste yer tutan lezyonlar ile karışabilir. Bu nedenle enfeksiyon, kanama, tümör, kasık fıtığı varlığı değerlendirmede dikkate alınmalıdır.

Hidrosel Tanısında Laboratuvar Testi Gerekli midir?

Tanı kesin ise ek kan tetkiki gerekmez. Şüpheli olgularda ayırıcı tanı için tam kan ve testis tümör belirteçleri için kan tetkiki yapılabilir.

 

Hidrosel Tanısında Görüntüleme Yöntemleri Uygulanır mı?

Ultrasonografi tanıyı koymada son derece yardımcıdır ve şüpheli olgularda kesin tanı için önerilir.

Hidrosel Nasıl Tedavi Edilir?

 Hidroselin tedavisi için farklı yöntemler uygulanabilir:

  • İğne aspirasyonu: Lokal anestezi altında yapılır. Ancak, bu yöntemde nüksetme olasılığı vardır.
  • İğne aspirasyonu sonrası yapıştırıcı madde (sklerozan madde) enjeksiyonu: Bu yöntem ile nüks daha nadir izlenir. Bu yöntemin uygulanacağı olgularda fıtık gibi ek bir sorun olmamalıdır. Yeni doğan hidrosellerinde önerilmez.
  • Cerrahi yöntemler: Nüks olasılığın olmadığı, en başarılı tedavi yöntemdir. Hidrosel kesesi çıkartılır; varsa fıtık tamir edilir.

Hidrosel Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Yeni doğan döneminde saptanan hidrosel, eğer beraberinde bir fıtık yoksa bir yaşına kadar beklenebilir. Bu süre içinde karın için ile skrotum arası bağlantıyı sağlayan kanal kapanabilir. 

İleri yaş hidroseller de 6-9 ay arasında kendiliğinden kaybolabilir. Bu süre içinde kaybolmayan olgularda tedavi uygulanır.

Hidrosel Tedavisinin Kompilasyonları Nedir?

Hidrosel ameliyatlarının komplikasyonları son derece nadirdir. Testis hasarı %0,3 olarak bildirilmiştir.

Hidroselin Üreme Üzerine Etkisi Nedir?

Testis etrafında fazla miktarda sıvı bulunması skrotum sıcaklığı etkileyerek sperm yapımı için gerekli testis ısını artırarak sperm yapımı bozabilir. Ancak, yapılan çalışmalarda bu konuda tam bir bulgu ortaya konulamamıştır. Yine de üreme sorunu olan erkeklerde hidrosel saptanırsa tedavisi önerilmektedir.

Hidroselin Cinsel Fonksiyon Üzerine Etkisi Nedir?

Hidrosel testisin hormon salgılama (testosteron üretim) fonksiyonunu etkilemez. Ancak, özellikle büyük hidrosel varlığında cinsel ilişki zorlanma olabilir.

 

 

© 2014 - 2024 Tüm hakları saklıdır