Türkçe

BESLENMENİN ERKEK ÜREME FONKSİYONU ÜZERİNE ETKİSİ NEDİR?

  • 26/07/2014 15:39
Son 40 yıl içinde erkeklerde sperm sayısı giderek azalmaktadır. Gerçekte erkekler için sperm sayısı ve sperm kalitesi ancak çocuk sahibi olma durumu gündeme geldiğinde önem kazanmaktadır. Aksi takdirde hiçbir erkek kendisi normal şartlarda sperm değerlerini kontrol etme ihtiyacı hissetmez.
1 2

Beslenmenin Erkek Üreme Fonksiyonu Üzerine Etkisi Nedir?

Son 40 yıl içinde erkeklerde sperm sayısı giderek azalmaktadır. Gerçekte erkekler için sperm sayısı ve sperm kalitesi ancak çocuk sahibi olma durumu gündeme geldiğinde önem kazanmaktadır. Aksi takdirde hiçbir erkek kendisi normal şartlarda sperm değerlerini kontrol etme ihtiyacı hissetmez. Yapılan çalışmalarda, 1970’lerde 60 milyon olan mililitredeki sperm sayısı 1990’larda 40 milyona, 2009’da ise 15 milyona inmiştir. Bu azalmada yaşam tarzı değişiklikleri, çevresel faktörler, alışkanlıklar, cep telefonları, bilgisayarlar gibi pek çok etken rol oynamaktadır. Bu kadar çok faktörün rol oynadığı sperm sayısındaki azalmada elbette beslenmenin de önemli katkısı vardır.

 

Beslenme Sperm Üzerine Nasıl Olumsuz Etki Yapar?

Alınan gıdaların vücutta oksidatif stresi artırması ve toksik madde yüküne yol açması sonucu sperm DNA hasarına yol açar. Ayrıca, bu gıdaların yaratacağı obezite hem hormonal dengeyi bozarak sperm yapımında azalmaya neden olur, hem de obezitenin yaratacağı etki ile artan vücut ağırlığı ve vücut ısısı ile sperm yapımını olumsuz etkiler. Ayrıca, artan oksidatif stres de obez hastalarda sperm DNA hasarına yol açar.

 

Hangi Besinler Sperm İçin Zararlıdır?

İşlenmiş et ürünleri, trans yağlar, soya ürünleri, BPA içeren ürünler ve yağ oranı yüksek süt ürünleri sperm için zararlı olan gıdaların başında gelmektedir. Sigara ve alkol de sperm üzerine önemli olumsuz etkileri olan maddelerdir.

 

Sperm Kalitesini Artıran Gıdalar Nelerdir?

Dana eti, istiridye, somon balığı, yumurta, domates, sarımsak, , avokado, kuşkonmaz, çakşır otu, yaban mersini, keçiboynuzu, kabak çekirdeği, fındık ve bitter çikolata sperm kalitesini artıran gıdaların başında gelmektedir.

 

Bu Gıdaların Sperm Üzerine Etkisi Nedir?

Her şeyden önce güçlü antioksidan madde içerirler. Böylece sperm üzerine toksak olan oksidatif stres ürünlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Yine hemen hepsi zengin vitamin içeriğine sahiptir. Yoğun B6, B12, C ve D vitamini içerikleri ile sperm üzerine önemli etkiye sahiptir. Ayrıca, zengin çinko, selenyum, folik asit ve L-arginin içerikleri ile de sperm üzerinde önemli etkileri vardır. Ayrıca, bir kısmı hormonal dengeyi düzenleyerek testosteron düzeyini de artırır.

© 2014 - 2024 Tüm hakları saklıdır