Български

PENİL KURVATÜR (PENİS EĞRİLİĞİ)

  • 21/09/2022 21:41
Penil kurvatür (penis eğriliği) ereksiyon halinde düz ve sert bir şekilde durması gereken penisin çeşitli yönlere eğriliği olarak değerlendirilir.
1

PENİL KURVATÜR

Penil kurvatür (penis eğriliği) ereksiyon halinde düz ve sert bir şekilde durması gereken penisin çeşitli yönlere eğriliği olarak değerlendirilir.

Penil kurvatürler;

i) penis içinde ereksiyonu (sertleşmeyi) sağlayan süngerimsi dokuların gelişme bozukluğundan kaynaklana doğumsal penis eğrilikleri (Konjenital Penil Kurvatür) veya

ii) sünger dokuları saran tunika adı verilen kılıfın travma veya çeşitli nedenlerle kendi kendine zedelenmesi sonucu ortaya çıkan hastalıkları sonucu olabilir.

Doğuştan penis eğriliği olan hastalar ergenlik sonrası ereksiyon oluşmaya başladıktan sonra peniste şekil bozukluğunun saptanması ile doktora gelirler. Genelde ön penis ön tarafa, daha nadir karına doğru eğik olarak izlenir. Nadiren sağ veya sola eğilme de görülebilir. Hastanın peniste şekil bozukluğu dışında hiçbir yakınması yoktur. Bu hastalarda cerrahi yöntemlerle eğrilik kolaylıkla düzeltilebilir.

Özellikle küçük çocuklarda peygamber sünneti (hipospadias) ile penis eğriliği olabilir. Bu durumda tanı daha erken yaşta konulur ve tedavi uygulanır.

Tunikanın kendi kendine zedelenmesi ile ileri yaşlarda ortaya çıkan durum Peyronie hastalığı olarak ifade edilir. Bu durumda önce hastalar ereksiyon esnasında ağrı hissederler. Zaman içerisinde ereksiyon esnasında peniste eğrilik ve şekil bozukluğu gelişir. Peyronie hastalarında ağrının olduğu dönemde ilaç tedavileri ile ağrının önlenmesi ve tunikadaki inflamasyonun giderilmesine çalışılır. Yine bu dönemde şok terapi (ESWT) uygulanabilir. Şekil bozukluğu geliştikten sonraki dönemde ise eğrilik derecesine göre ereksiyon durumuna göre cerrahi tedaviler planlanır.

 

© 2014 - 2024 Всички права запазени