Български

OBEZİTE VE CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUĞU

  • 21/09/2022 22:31
Obezitenin cinsel performans üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Obez erkeklerde hormonal anomalilerin yanı sıra anormal yağ dokusu dağılımı ve lipit metabolizmasındaki dengesizliğin yol açtığı damarsal bozukluklar sonucu peniste sertleşme bozukluğu (ereksiyon kaybı/iktidarsızlık) gelişebilir.
1

OBEZİTE VE CİNSEL FONKSİYON BOZUKLUĞU

Obezitenin cinsel performans üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Obez erkeklerde hormonal anomalilerin yanı sıra anormal yağ dokusu dağılımı ve lipit metabolizmasındaki dengesizliğin yol açtığı damarsal bozukluklar sonucu peniste sertleşme bozukluğu (ereksiyon kaybı/iktidarsızlık) gelişebilir. Ateroskleroz gelişimi, damar duvarının bozulması ile oluşan endotel disfonksiyonu ve sonuç olarak ereksiyonda rol oynayan nitrik oksit gibi aracı maddelerin salınımının bozulması bu olaya yol açar. Obez erkeklerdeki düşük testosteron seviyeleri sadece cinsel isteksizlik (libido kaybı) değil, aynı zamanda yetersiz nitrik oksit nedeniyle sertleşme tedavisinde kullanılan ilaçlara yetersiz yanıta da neden olur.

Sonuç olarak, obezite hipertansiyon, diyabet, hormonal sorunlar ve psikolojik bozukluklar tek başına veya bu durumlarla birlikte cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olan bir sağlık sorunudur.

© 2014 - 2024 Всички права запазени